İyi Bir E-posta Adresi Kullanmak Neleri Gerektirir?

Son yıllarda hayatımıza sosyal ağların girmesiyle beraber e-posta adresi kaydı arttı. Öte yandan e-posta kullanımında fazla bir değişme olmazken kullanıcıların çoğu da e-posta kültüründen hayli uzaklar. Ancak yine de birçok kurumsal yapı için e-posta olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Hatta yıllar önce bir adam Microsoft’a iş başvurusu yapmış ama e-posta adresi olmadığı için işe alınmamış. Dolayısıyla bir e-posta adresiniz olmalıdır. Tabi e-posta adresinizin alt yapısı, uzantısı ve ismi büyük bir önem taşımaktadır.

Şahsi fikrim iyi bir e-posta adresi şüphesiz sizin adınızı ve soyadınızı içermelidir. Unutmayın ki soyadınız ikinci adınızdır. Kullanımı kolaylaştırır aynı zaman da. Oluşturulan e-posta adresi aktif olarak kullanılacağı zaman akılda kalıcı olmasını gerektirir. İyi bir e-posta adresi için örnek vermek gerekirse: bilgin@berge…, bilginberge@…, bilgin.berge@…, bergebilgin@… ya da berge.bilgin@

Bir e-posta adresinde hangi harfler veya kelimler olmamalıdır diye saymaya başlasak sonu gelmez. Genel olarak “ğ, ü, ş, ö, ç, w, q, x, ı “ gibi harfler içermeyen isimler kullanmaya gayret etmeliyiz. Ancak adınızda bu harflerden herhangi biri olabilir. Şimdi size bir e-posta adresi nasıl olmamalıdır hakkında birkaç örnek vereceğim:

  • E-posta adresiniz alt tire (_) ve tire (-) işareti taşımamalıdır. Örnek: mahmut__van@…
  • E-posta adresiniz takım adı içermemelidir. Örnek: sarikanaryali_mahmut@…
  • E-posta adresiniz duygu kelimeleri içermemelidir. Örnek: canimsin6565@…    
  • E-posta adresiniz sadece sessiz harfler içermemelidir. Örnek: mhmtsyyr@…
  • E-posta adresiniz ünlü ismi, şehir ismi ve siyasi bir kelime içermemelidir.
    Örnek: vanli_mahmut@
  • E-posta adresiniz numara içermemelidir. Örnek: bilgin95@…     

E-posta adresiniz sizi tanımlar nitelikte olsun. Günlük hayatta nasıl ki kendinize özen gösteriyorsanız e-posta adresinize de özen göstermelisiniz. Özen gösterme adına ilk adımınızı hotmail.com, msn.com, windowslive.com, outlook.com, live.com, gmail.com, mynet.com, mail.com.tr, yahoo.com, yandex.com vs. gibi ücretsiz e-posta servislerinden vazgeçerek yapabilirsiniz. Tam anlamıyla hayatınızdan çıkarın da demiyorum. Kullanın ama paylaşmayın! Prestij için özel bir e-posta adresi almalısınız. En prestijli e-posta adresi de adınız@soyadınız… şeklinde olur.

Şimdi son olarak bu satırda ne okuyacağınızı merak ederken yapacağınız ilk iş e-posta adresinizi kontrol edip size yakışıp yakışmadığını tespit etmektir.

Başka bir blog yazısında görüşmek üzere.