Nedir Bu Açık Bankacılık? (Open Banking)

Kim derdi ki web sitesiyle başlayan hikâyenin “dünyaya açılan bankacılık sistemi” ile devam edeceğini. Kim derdi ki Van merkezli bir firmanın bankacılık uygulamaları geliştirebileceği. Evet, yanlış duymadınız. Van vergi dairesine bağlı ve bugün (20.04.2022) itibariyle 6. yılını tamamlayan 4B Yazılım Bilgi Teknolojileri Rek. Dan. San. ve Tic. Ltd. Şti. bankacılık uygulamaları geliştirmeye başladı. Üstelik henüz çoğu bankanın kullanmadığı, yeni yeni alt yapı çalışmalarına başlanılan açık bankacılık sistemleri üzerinde çalışan bir firmadan bahsediyoruz. Bu firmanın sistem analisti olarak söylemeliyim ki, dünyaya açılan bankacılık sisteminin adı açık bankacılıktır. Geleceğin en önemli teknolojilerinden biri olacaktır. Toplumun kart taşımayacağı, parmak izi, yüzü tanıma gibi yöntemlerle ödeme yapabileceği, bireyin finansal durumunu bakkala bile getirecek günler yakındır.

Peki, Nedir Bu Açık Bankacılık (Open Banking)
Açık bankacılık ya da diğer adıyla “Open Banking” finansal verilerden yola çıkarak bankacılık ve finans olanaklarını üçüncü parti kuruluşlarla paylaşılarak işlemlerin pratik hale getirildiği güvenilir bir hizmet modelidir. Bu modelde bir banka ve müşteri dışında verileri işleyen kuruluşlar yer almaktadır. Tam olarak bu kuruluşların rolüne açık bankacılık diyebiliriz.

Açık bankacılık ile beraber veri paylaşımı, açık rıza, gizlilik gibi terimlerle tanışıyoruz. Kullanıcıların sadece rızası ile verilerin paylaşıldığı açık bankacılık sistemi geleceğin en büyük teknolojisi olacaktır.

10 Mart 2020 bankaların bilgi sistemleri ve elektronik bankacılık hizmetleri hakkında adlı yönetmeliğinde açık bankacılık tanımı ve açık bankacılık servisleri yer almaktadır.

Açık Bankacılığın Avantajları Nelerdir?
• Açık bankacılık, çoğu bankacılık uygulamasının yapamadığı, tüketicilere özelleştirilmiş ve ilgili ürün ve hizmet seçenekleri sunma potansiyeline sahiptir.
• Açık bankacılık uygulamaları, müşterilere son derece fayda sağlamak için bankacılıkta hizmet kişiselleştirme kavramını tanıtmaktadır.
• Müşteriler artık tek bir yerden birden fazla hesaba erişebilir.
• Müşteriler, daha fazla şeffaflık ile mevcut en iyi fırsatlardan yararlanabiliyor.
• Akıllı telefonunuzdaki tek bir uygulamada mevcut mali durumunuzu görme fırsatı.
• Tek bir yerde tüm finansal veriler, tüketiciye hızlı kredi kararları alma ve mümkün olan en iyi fırsatlardan yararlanma avantajı sağlar.
• Kredi sağlayıcıların daha iyi tekliflerine ve bunların anında kredi ve havalesine açıktır.

FinTech (Financial technology) nedir?
Finans teknolojisi veya finansal hizmetlerin sunumunda geleneksel finansal yöntemlerle rekabet etmeyi amaçlayan bir teknoloji ve yeniliktir. Bu teknolojileri geliştirmek için bankacılık sektörünü bilmenin yanı sıra uluslararası standartları da bilmek gerekiyor. Bir süre önce bu teknolojiler üzerine çalışma yapmaktaydık. Bu aralar ise bu alanda modül geliştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.